Katlamalı perdeler diğerlerine göre çok daha farklı ama mekanizma ve çalışma prensibi olarak diğerlerine benzer perdelerdir.
Bu perdelerin imalatlarında her tür kumaş, tül, panzot ve daha bir sürü çeşit malzeme kullanılabilmektedir. Kruvaze perdelerde olduğu gibi halka sistemi kullanmaktadır. Tüm mekanizmalı perde çeşitlerinde olduğu gibi zincirli sarım sistemi kullanılmaktadır. Perdeleri düz tutan ve kat kat yukarı doğru toplanmasını sağlayan demir çubukları vardır. Katlamalı perde yıkama işi biraz zahmetli ve uğraştırıcıdır.


Katlamalı Perde Temizliği Nasıl Yapılır?

Katlamalı perdelerin kruvaze perdelerde olduğu gibi yıkanabilmesi için mekanizma yapısı ve çalışma prensipleri hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu bilgi işinizi yaparken sizlere kolaylık sağlayacaktır. Çünkü katlamalı perde yıkama için perdenin yerinden sökülmesi ve sökme esnasında da perdeye zarar verilmemesi gerekmektedir. Katlamalı perdenizi sökmeye perdenin en altındaki ve perdenin arka tarafında kalan son halkada ki bağların çözülmesi ile başlanır. Bunu yaparken perdenin tam açık olmasına dikkat ediniz. Bağları açılan perdenin ipleri mekanizma yardımı ile yukarı doğru toplanır. Perdenin üst kısmını tutan cırtları yerinden açılarak perde mekanizmadan ayırılır. Perdenin üzerinde kalan demir çubuklar yerinden çıkarılır. Ve artık perde yıkamaya hazırdır.
Katlamalı perdelerinizi makine de rahatlıkla yıkayabilirsiniz. Bahsettiğimiz sökme işleminin tam tersi sıralama takip edilerek yerine takılır.


Sipariş / Order